דוד שמש הינו הפתרון האולטימטיבי לחימום המים בבית. הוא מנצל באופן נהדר את אנרגיית השמש הניתנת חינם לאורך מרבית ימות השנה. בימים בהם אין קרני שמש אזי ניתן לחמם את המים באמצעות החשמל. כך, שהפתרון המשותף הינו יעיל מאין כמוהו. המדינה חוקקה חוקים המחייבים בעלי בתים ודירות להתקין מערכות דודי שמש למעט מקרים בהם הדבר אינו אפשרי או מעשי. כמו למשל, חובת ההתקנה בבניינים של עד 8 קומות. בבניינים גבוהים יותר אין די מקום על הגג למטרות אלו. נשאלת השאלה איך עובד דוד שמש? כל דוד כולל שתי מערכות אחת הדוד עם כל האביזרים והברזים הנספחים והשנייה היא הקולטים. שתיהן מחוברים ביניהם בצנרת.

הקולטים

המים מתחממים בקולטים אותם מניחים על הגג. כל אחד עשוי מתיבה עם מסגרת העשויה ממתכת חזקה. הכיסוי שלה עשוי מזכוכית שקופה דרכה חודרות קרני השמש. התיבה צבועה בצבע שחור הקולט את חום השמש. בתוך כל קולט יש מערכת צינורות שבתוכם מתחממים המים ומוזרמים לאגירה בדוד. את הקולטים מכוונים בזווית מתאימה לשמש על מנת שייחשפו אליה לאורך מרבית שעות היום. ניתן למצוא קולטים העשויים מחומרים בעלי תכונות שונות. הקולטים מגיעים בגדלים שונים המסוגלים ליצירת תפוקת אנרגיה משתנה. יש צורך להתאים את גודל הקולט לגודל הדוד ולנפחו על מנת שיוכל ליצור אנרגיית חום מספיקה לתכולתו.

דודי השמש

את הדודים מניחים, לרוב, בסמוך לקולטים, אם כי ניתן להכניסם לתוך הבית, לעליות גג וכדומה. הבחירה הינה בעיקר שאלה של אסתטיקה. רבים רואים בדודי השמש כאלמנט המכער את הנוף. ניתן להעמיד את המערכות גם על גגות רעפים וגגות משופעים עם עיגונים מיוחדים. התקנה כזאת מייקרת את העלויות במקצת. דודי השמש הינם מסיביים. המעטפת עשויה ממתכת חזקה והציפוי הפנימי מחומרים מבודדים המסוגלים לשמור על חום המים לאורך זמן. בכל דוד יש גוף חימום המחמם את המים באמצעות חשמל. בנוסף, תרמוסטט לויסות חום המים, ברז ערבול למניעת כוויות, שסתום ביטחון לפריקת לחץ ועוד.

התקנה

התקנת דודי שמש ברחובות או באזור מגורכם נעשית על ידי טכנאים מומחים בהתאם להוראות תקניות קיימות. יש חשיבות רבה להתקנה עם חלקים תקניים על מנת שהמערכת תתפקד היטב לאורך זמן. צוות מתקינים יגיע לבית הלקוח ויסיים את ההתקנה במספר שעות. לאחר השלמתה תיעשה בדיקה לוידוא שכל המערכות פועלות כשורה. היצרניות מספקות אחריות לדודים עצמם, ולעיתים, גם לעבודת ההתקנה. תוקף האחריות נקבע על פי שיקולי היצרן. היות וכל דוד פועל גם על חשמל, הרי, שיש צורך להכין עבורו תשתית חשמלית הכוללת תקע או נקודת חשמל, וכן, מעגל חשמלי נפרד. הרצון במעגל חשמלי נפרד נובע מהצורך להקטין עומס במקרים בהם מחוברים מכשירים זוללי חשמל נוספים. עומס גדול יגרום לקצרי חשמל ולניתוקים.

תחזוקה שוטפת

דוד חשמל אמור לתפקד היטב לפחות עשר שנים.  כדאי להמעיט ככל האפשר בשימוש בחשמל כדי להקטין את הפחת בגוף החימום. יש חשיבות לשמירה עליו ולתחזוקה מעולה שלו. היות ותקלות רבות נוצרות מאבנית המגיעה עם המים, כדאי להניח מסננים בצנרת הכניסה לבית, וכן, בכניסה לדודים עצמם. חשיבות רבה היא לתרמוסטט שאינו מאפשר חימום מים מעבר ל60 מעלות צלסיוס. חימום יתר עלול לפגוע בגוף החימום, וחמור יותר, לפגוע בציפוי הפנימי שלו ולפיצוצו, מה שיחייב החלפת כל הדוד. יש צורך לשמור על הקולטים ולנקותם, להזמין בדיקה תקופתית כללית של טכנאי,  וכמובן, להיות ערני לתקלות קטנות ולפתור אותן במיידית. מומלץ לקבל ייעוץ ושירות בחברה בעלת מוניטין בתחום.